16 Mayıs 2011 Pazartesi

Tahta kartpostal

2009'un Eylül'ünde açtığım bu sevimli yere yazmak için vakit ayırabildim sonunda. Sizinle paylaşacağım ilk minik düşünceyi henüz geçen ay uygulamaya koyma şansım oldu.

Bu proje için arkadaşlarınızın reader, facebook vb. sitelerde paylaştıkları şeylere biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Sadece bilimsel-teknolojik yenilikler, siyasi yazılar değil, sevimli bulduğumuz objeleri de paylaşıyoruz kimi zaman. İşte bütün mesele de bu minik detayları gözden kaçırmamakta.

Sevgili arkadaşım Burak, twitter vasıtasıyla buzz'da paylaşmıştı bu tahta kartpostalı. Sevmiş olduğu aşikardı! Hızlıca google amcaya sordum, amazon'da buldum ve bulur bulmaz sipariş ettim. Ama asıl iş üzerine çizilecek olan resimdeydi. Bunun için de Burak'ın facebook sayfasını kurcaladım biraz. Önceki günlerde kendi fotoğrafının bir tür karikatür şeklinde çizilmiş halini profil fotoğrafı yaptığını hatırlıyordum. Buldum ve altına yorum yazarak sordum: "nerden çıktı bu resim" diye. Kim bilir, belki de eski sevgilisinden kalma, artık hatırlamak istemediği bir anısı vardır... Kaş yapayım derken göz çıkarmamaya dikkat etmek gerek ;) Meğer çok sevdiği bir arkadaşı çizmiş resmi. Tamamdır dedim bu iş!

1 hafta içinde amazon'dan siparişim geldi. Resmin tahta karta uygun boyutlarda çıktısını aldım, bir de karbon kağıdı. Günümüzde yazıcılar ve fotokopi makineleri o kadar yaygın ki, minik bir parça karbon kağıdı bulmak gerçekten de zor olabiliyor. Öylesi bir durumda, uygun boyutlarda bir kağıdın arkasını siyah pastel boyayla boyararak kendi karbon kağıdınızı yapabilirsiniz.


Şimdi yapılması gereken karbon kağıdını tahtanın üzerine düzgünce tutturmak ve çıktı aldığınız resmi üzerine koyup, mümkünse tükenmez veya kurşun kalemle ve olabildiğince bastırarak, çizgilerin üzerinden gitmek. Tahtanın üzeri cilalı olduğu için karbon kağıtı çok da etkin olmayabilir ama en azından neyin üzerinden gitmeniz gerektiği hakkında kabaca bir fikir edinmenizi sağlayacaktır. 


Sadece kırtasiye değil, her türlü takım taklavat merakım sayesinde geçen ay "Around a Pound"dan (buranın milyoncusu da böyle adlandırılmış) aldığım "hobi engraving" - mini işleme aleti bu aşamada çok işime yaradı. Eğer buna benzer bir hobi matkabınız yoksa, tahta kartpostalın ambalajında önerildiği gibi anahtar veya benzeri sert bir alet kullanabilirsiniz. Benim önerim, mürekkebi bitmiş tükkenmez kalem kullanmanız olacaktır. 

Yapım aşamasından kısa bir video:


Ve bu da son hali:

Pek güzel olmadığını itiraf etmem gerek ama resmin hediye sahibi tarafından bir önemi olduğunu düşünürsek güzellik çok da önemli olmuyor bu tür şeylerde. Siz de arkadaşınızın sevdiği bir çizgi film karakterini veya beğeneceğini düşündüğünüz bir karikatürü bu şekilde yapabilirsiniz. 

Kuzey İrlanda'dan İstanbul'a sorunsuzca ulaştığına göre gerek yurtiçindeki gerekse yurtdışındaki arkadaşlarınıza yapabileceğiniz kolay ve eğlenceli bir hediye olduğunu düşünüyorum. 


Adımları özetleyecek olursak:

1- Tahta kartpostal siparişi verilir.
2- Arkadaşımızın sevdiği/beğeneceği bir görsel bulunur.
3- Karbon kağıdı vasıtasıyla görüntü tahta üzerine aktarılır.
4- Anahtar, mürekkebi bitmiş tükenmez kalem veya bir işleme aleti ile görüntü tahtaya oyulur.
5- Tahtanın arka kısmına ister tükenmez kalemle isterseniz yine oyma yöntemi ile mesajınızı ve alıcı adresini yazıp tahtanın ağırlığına göre bir pul yapıştırarak gönderebilirsiniz. 

1 yorum:

  1. Asp web tasarim olarak bilgilendirici paylaşımlarınızdan dolayı bloğunuzu çok beğendik , başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını dileriz.

    YanıtlaSil

Sizce: